Kiire tempoga maailmas, kus tähtaegade täitmine kipub sageli saama rohkem tähelepanu kui enda vajadused, on holistiline heaolu kui värske õhu sõõm. Holistiline heaolu tähendab kogu inimese—keha, meele ja vaimu—täielikku kaasamist. See pole ainult haiguste ravimine ega pealiskaudsete eesmärkide saavutamine – see on iga sinu olemuse aspekti eest hoolitsemine, et luua harmooniline ja täisväärtuslik elu. Kui oled naine oma 20ndates või 30ndates, on see eriti oluline, sest seikled parasjagu täiskasvanuelu põnevates ja väljakutseid täis etappides.
Kujutle, et ärkad igal hommikul energilise, tasakaaluka ja tundega, et oled valmis maailam vallutama. Kõlab nagu kauge unistus, eks? Tegelikult võib see unistus saada reaalsuseks, kui võtad omaks holistilise heaolu põhimõtted. Sukeldume nüüd aga pisut sügavamale ehk et uurime, mida see endast kujutab ja kuidas seda oma ellu rakendada.
Esmalt räägime füüsilisest tervisest. Sinu keha on sinu tempel ja selle armastuse & austusega kohtlemine on ülioluline. See tähendab regulaarse liikumise harjumust oma igapäeva elus—mitte ainult treeningu mõttes, mis tundub kohustusena, vaid kaasa ka tegevusi, mida sa tõeliselt naudid. Olgu selleks tantsimine, jooga, matkamine või isegi kiire jalutuskäik lemmikloomag pargis, leia see, mis paneb sind end elusana tundma!
Toitumine mängib samuti keskset rolli. Mõtle toidule kui kütusele mida keha vajab funktsioneerimiseks. Selle asemel, et näha toitu piiranguna, vaata seda kui võimalust. Katseta värviliste puuviljade, elavate köögiviljade ja tervislike täisteraviljadega. Toiduvalmistamine võib olla lõbus ja teraapiline tegevus—kutsu sõbrad kokku tervislikuks kokkamisõhtuks ja jagage omavahel ka lemmikretsepte!
Muidugi ära unusta puhkust! Uni on keha taastamiseks hädavajalik. Loo endale rahustav õhturutiin, mis aitab sul lõõgastuda ja valmistuda sügavaks uneks. Sinu keha tänab sind selle eest.
Järgmiseks on emotsionaalne heaolu. On täiesti normaalne tunda emotsioonide virrvarri—rõõmu, kurbust, elevust või ärevust. Nende tunnete tunnistamine on esimene samm emotsionaalse tervise suunas. Päeviku pidamine võib olla siinkohal võimas tööriist – see võimaldab sul oma mõtteid ja emotsioone vabalt väljendada. Kirjuta oma päevast, unistustest või isegi hirmudest. See on turvaline ruum ainult sinule.
Mindfulness ja meditatsioon on samuti suurepärased praktikad. Võttes iga päev vaid paar minutit sügavalt hingamiseks ja enda keskendumiseks, saad vähendada stressi ja suurendada teadlikkust hetkes. Rakendused, nagu Headspace või Calm, võivad sind selles protsessis juhendada, muutes sinu sisemise rahu leidmise lihtsamaks.
Pea meeles, et abi otsimine on täiesti okei! Vestlus usaldusväärse sõbra või terapeudiga võib anda sulle vajaliku toe, et elu tõusudest ja mõõnadest läbi tulla.
Sinu meel vajab sama palju hoolt kui keha ja emotsioonid. Vaimne heaolu tähendab oma intellekti stimuleerimist ja loovuse edendamist. Tegele tegevustega mis on sulle väljakutsuvad—loe inspireerivaid raamatuid, alusta uut hobi või liitu mõne huvipakkuva kursusega. Midagi uut õppides arendad nii oskusi, kui ka tõstad enda enesekindlust!
Loovus on võimas eneseväljenduse kanal. Olgu selleks maalimine, kirjutamine või meisterdamine, luba endal oma loovust avastada. Ära muretse lõpptulemuse pärast – keskendu loomise rõõmule. See võib olla suurepärane viis pärast pikka päeva lõõgastuda.
Vaimne heaolu tähendab oma uskumuste ja väärtuste uurimist. See ei pea tingimata tähendama religioosse suuna järgimist, pigem on see oma elu tähenduse leidmine. Võta aega mõtisklemiseks, mis sinu elule tähenduse annab. See võib olla läbi meditatsiooni, looduses aja veetmise või heategevuses osalemise. Ühendus millegi nn suuremaga võib anda sügava tänutunde ja eesmärgi.
Proovi praktiseerida ka tänulikkust. Kirjuta iga päev üles mõned asjad, mille eest oled tänulik. See lihtne tegevus võib muuta sinu vaatenurka ja aidata sul hinnata igapäevaelu ilu.
Ärgem unustagem sotsiaalset heaolu. Inimesed on loomult sotsiaalsed olendid ja suhete loomine & hoidmine on ülioluline sinu üldise heaolu jaoks. Ümbritse end positiivsete ja inspireerivate inimestega, kes inspireerivad sind olema parimaks versiooniks iseendast. Planeeri regulaarselt sõpradega kohtumisi, olgu selleks kohviku külastus või virtuaalne vestlus. Taolised lihtsad viisid suhtlemiseks pakuvad tuge, naeru ja kuuluvustunnet.
Osalemine kogukonnas võib samuti parandada sinu sotsiaalset heaolu. Vabatahtlik töö sind inspireeriva eesmärgi heaks, klubidega liitumine või lihtsalt naabriga jutustamine võib sinu elu rikastada lugematul hulgal viisidel.
Holistiline heaolu pole “üks suurus sobib kõigile” lähenemine. See on isiklik teekond, mis on pidevas arengus koos sinuga. See tähendab oma elus tasakaalu ja harmoonia leidmist, teadlikult märgates, et iga aspekt on omavahel seotud. Kui sead prioriteediks oma füüsilise, emotsionaalse, vaimse ja sotsiaalse tervise, annad endale võimaluse elada täisväärtuslikku elu. Me oleme siin, et seda teekonda koos sinuga jagada!